Kayıt Sayfasına Hoşgeldiniz
Giriş Sayfasına Hoşgeldiniz
Şifrenizi mi unuttunuz?
Bebekler neden kucak ister ?
Bebekler neden kucak ister ?
19
Haz

Bebekler neden kucak isterler ? Bebek kucağa alışırsa ne olur ?

 

Doğumdan sonra bebeğini kucağına alan anne, farklı duygularla beraber, yoğun bir heyecan yaşar. Bebeğin kucağa alınmasıyla ilgili farklı söylentilerde, zaten heyecanlı ve ne yapacağını bilmeyen anneyi daha da zor bir durumun içine sokar.

 

Bebeğinizle ilk temas

 

Doğumun hemen ardından, daha ameliyat masasındayken kucağınıza verilen bebeğiniz, sizlere tarifi pek mümkün olmayan duygular yaşatır. Çünkü kucağınızda duran şey, sizden bir parçadır. Yaklaşık 9 ay karnında taşıdığınız, hareketlerini takip ettiğiniz bu küçük insan, artık size çok daha yakındır.

 

Bebek kucağa alışmasın !

 

Anneleriniz, büyükanneleriniz sizlere devamlı telkinde bulunur : “ Kızım bebeğini kucağa alıştırma, yoksa rahat edemezsin. Devamlı kucak ister, iş yapamazsın “ gibi. Halk arasında böyle bir inanış olsa da, uzmanlar buna çok rağbet göstermemenizi önermektedirler.

Bebeğiniz yeni bir dünyaya adapte olmaya çalışırken, bazı zorluklarla da karşı karşıya gelmektedir. Her ne kadar duyu organları tam gelişmemiş olsa da, korku duygusunu hissederler. Kendilerini güvende hissetmek isterler. Anneyle temas sağlandığı an, bebek kendini rahat ve huzurlu hisseder.

Uzmanlara göre bebek, yaşı ilerledikçe temel güven duygusu gelişeceğinden, daha az kucak isteyecektir. Bu sebeple, bebeğinizden kopmamanız, ağladığında, rahatsız olduğunda kucağa almaktan çekinmemeniz gerekmektedir.

 

Burası hiç güvenli değil!

 

İhtiyaçları karşılanan bebek, daha sakin olur. Aksi durumda, bebek daha aksi ve sinirli bir yapıya bürünebilir. Bazı ülkelerde, bebeğin kucağa alınmasına karşı çıkılır. Ağlayan bebek, kucağa alınmadığında bir müddet sonra susabilir. Zaman içinde buna da alışabilir. Fakat bu, bebeğin gelişiminde olumsuz rol oynayabilir. Kendi haline bırakılan bir bebek, “ Ağlasamda birşeye yaramıyor. Kimse benimle ilgilenmiyor. Burası güvenli bir yer değil “ gibi bir hisse kapılabilir. Bu da bebeğin özgüven eksikliği yaşamasına ve ileriki yaşamında güçlü bir birey olmasını engelleyebilir.

Yazı Hakkında Hiç Yorum Yapılmamış
Çok Okunanlar
Son Yorumlar